For Reference Only
| Part Number | 741X08349R9FP |
| LIXINC Part # | 741X08349R9FP |
| Manufacturer | CTS Corporation |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 4 RES 49.9 OHM 0804 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 741X08349R9FP PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 17 - Apr 21 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | 741X08349R9FP |
| Brand: | CTS Corporation |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | CTS Corporation |
| Series: | 741 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 49.9 |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 4 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 8 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Applications: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0804, Convex, Long Side Terminals |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| YC124-FR-0771R5L | RES ARRAY 4 RES 71.5 OHM 0804 | 911 More on Order |
|
| 4310R-101-562LF | RES ARRAY 9 RES 5.6K OHM 10SIP | 2894 More on Order |
|
| 766161561GPTR13 | RES ARRAY 15 RES 560 OHM 16SOIC | 934 More on Order |
|
| 766141223GPTR7 | RES ARRAY 13 RES 22K OHM 14SOIC | 899 More on Order |
|
| CRA06P0832K00JTA | RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 | 878 More on Order |
|
| RMKMS408-10KBWTA | RMKM S408 10K 0.1% 0.05% TR100 | 987 More on Order |
|
| 752103330GP | RES ARRAY 5 RES 33 OHM 10SRT | 893 More on Order |
|
| 743C083151JP | RES ARRAY 4 RES 150 OHM 2008 | 1222 More on Order |
|
| AF162-JR-07390KL | RES ARRAY 2 RES 390K OHM 0606 | 802 More on Order |
|
| 4606X-101-332LF | RES ARRAY 5 RES 3.3K OHM 6SIP | 2022 More on Order |
|
| CSC09A0110K0FEK | RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SIP | 1742 More on Order |
|
| MSP06C01100KGEJ | RES ARRAY 5 RES 100K OHM 6SIP | 974 More on Order |
|
| RM2012A-103/303-PBVW10 | RES NETWORK 2 RES MULT OHM 0805 | 995 More on Order |
| In Stock | 10918 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05985 | $0.05985 |
| 20000 | $0.05985 | $1197 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.