For Reference Only
| Part Number | TC164-FR-0716RL |
| LIXINC Part # | TC164-FR-0716RL |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 4 RES 16 OHM 1206 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TC164-FR-0716RL PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 15 - May 19 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | TC164-FR-0716RL |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | TC164 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 16 |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 4 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 8 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| 4116R-1-752 | RES ARRAY 8 RES 7.5K OHM 16DIP | 833 More on Order |
|
| EXB-38V241JV | RES ARRAY 4 RES 240 OHM 1206 | 991 More on Order |
|
| YC248-FR-07120KL | RES ARRAY 8 RES 120K OHM 1606 | 858 More on Order |
|
| RAVF104DJT220K | RES ARRAY 4 RES 220K OHM 0804 | 914 More on Order |
|
| AF164-FR-07287RL | RES ARRAY 4 RES 287 OHM 1206 | 831 More on Order |
|
| RAVF164DJT300K | RES ARRAY 4 RES 300K OHM 1206 | 810 More on Order |
|
| 4814P-2-470LF | RES ARRAY 13 RES 47 OHM 14SOIC | 877 More on Order |
|
| TC164-FR-0721RL | RES ARRAY 4 RES 21 OHM 1206 | 815 More on Order |
|
| 4306R-101-501LF | RES ARRAY 5 RES 500 OHM 6SIP | 855 More on Order |
|
| 742C083361JP | RES ARRAY 4 RES 360 OHM 1206 | 808 More on Order |
|
| 741X043560JP | RES ARRAY 2 RES 56 OHM 0404 | 884 More on Order |
|
| AF162-JR-0747RL | RES ARRAY 2 RES 47 OHM 0606 | 876 More on Order |
|
| EXB-28V151JX | RES ARRAY 4 RES 150 OHM 0804 | 1526 More on Order |
| In Stock | 10801 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01632 | $0.01632 |
| 5000 | $0.01532 | $76.6 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.