For Reference Only
| Part Number | YC162-FR-0747K5L |
| LIXINC Part # | YC162-FR-0747K5L |
| Manufacturer | Yageo |
| Category | Resistors › Arrays/Networks Resistors |
| Description | RES ARRAY 2 RES 47.5K OHM 0606 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | YC162-FR-0747K5L PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 14 - May 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | YC162-FR-0747K5L |
| Brand: | Yageo |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Resistors |
| Subcategory: | Arrays/Networks Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Series: | YC162 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Circuit Type: | Isolated |
| Resistance (Ohms): | 47.5k |
| Tolerance: | ±1% |
| Number of Resistors: | 2 |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Number of Pins: | 4 |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Applications: | DDRAM, SDRAM |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0606, Convex |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| CAY16-472J2LF | RES ARRAY 2 RES 4.7K OHM 0606 | 847 More on Order |
|
| CAT10-105J4LF | RES ARRAY 4 RES 1M OHM 0804 | 910 More on Order |
|
| 766143223GP | RES ARRAY 7 RES 22K OHM 14SOIC | 939 More on Order |
|
| 4310R-101-221 | RES ARRAY 9 RES 220 OHM 10SIP | 902 More on Order |
|
| ORNTV50011002T5 | RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC | 958 More on Order |
|
| EXB-2HV514JV | RES ARRAY 8 RES 510K OHM 1506 | 911 More on Order |
|
| YC164-JR-074R7L | RES ARRAY 4 RES 4.7 OHM 1206 | 5872 More on Order |
|
| 4816P-T03-121/121 | RES NTWRK 28 RES 120 OHM 16SOIC | 848 More on Order |
|
| YC248-FR-07768KL | RES ARRAY 8 RES 768K OHM 1606 | 987 More on Order |
|
| YC324-FK-0775KL | RES ARRAY 4 RES 75K OHM 2012 | 884 More on Order |
|
| LT5400ACMS8E-1#TRPBF | RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8TSSOP | 829 More on Order |
|
| CSC06A014K70GPA | RES ARRAY 5 RES 4.7K OHM 6SIP | 926 More on Order |
|
| YC122-JR-0751KL | RES ARRAY 2 RES 51K OHM 0404 | 810 More on Order |
| In Stock | 10840 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01681 | $0.01681 |
| 5000 | $0.01562 | $78.1 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.