For Reference Only
| Part Number | XC6216BA92ER-G |
| LIXINC Part # | XC6216BA92ER-G |
| Manufacturer | Torex Semiconductor Ltd. |
| Category | Integrated Circuits › PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Description | IC REG LINEAR 10.9V 150MA 6USPC |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | XC6216BA92ER-G PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 21 - May 25 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | XC6216BA92ER-G |
| Brand: | Torex Semiconductor Ltd. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Manufacturer: | Torex Semiconductor Ltd. |
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Output Configuration: | Positive |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Regulators: | 1 |
| Voltage - Input (Max): | 28V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 10.9V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage Dropout (Max): | 0.85V @ 100mA |
| Current - Output: | 150mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 9 µA |
| Current - Supply (Max): | - |
| PSRR: | 30dB (1kHz) |
| Control Features: | Enable |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 6-UFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 6-USPC (1.8x2) |
| XC6210A472PR-G | IC REG LINEAR 4.7V 700MA SOT89-5 | 898 More on Order |
|
| XC6223N21BGR-G | IC REG LINEAR 2.15V 300MA 4USP | 902 More on Order |
|
| XC6221B13AGR-G | IC REG LINEAR 1.35V 200MA 4USP | 887 More on Order |
|
| XC6204B24ADR-G | IC REG LINEAR 2.45V 150MA 6USPB | 815 More on Order |
|
| XC6701DH62JR-G | IC REG LINEAR 17.6V 150MA TO252 | 868 More on Order |
|
| XC6204B24APR-G | IC REG LIN 2.45V 150MA SOT89-5 | 977 More on Order |
|
| XC6501C3520R-G | IC REG LIN 3.5V 200MA WLP-4-01 | 959 More on Order |
|
| XC6701DG82JR-G | IC REG LINEAR 16.8V 150MA TO252 | 867 More on Order |
|
| R1190J059B-T1-FE | IC REG LINEAR 5.9V 1A TO252-5-P2 | 985 More on Order |
|
| XC6503D13APR-G | IC REG LIN 1.35V 500MA SOT89-5 | 855 More on Order |
|
| XC6222D23BMR-G | IC REG LINEAR 2.35V 700MA SOT25 | 897 More on Order |
|
| XC6701DF02PR-G | IC REG LINEAR 15V 150MA SOT89 | 937 More on Order |
|
| XC6222A081ER-G | IC REG LINEAR 0.8V 700MA 6USPC | 949 More on Order |
| In Stock | 10895 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50159 | $0.50159 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.