For Reference Only
| Part Number | CS5301GDW32 |
| LIXINC Part # | CS5301GDW32 |
| Manufacturer | Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
| Category | Integrated Circuits › PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Description | IC REG CTRLR BUCK 32SOIC |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CS5301GDW32 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 15 - May 19 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | CS5301GDW32 |
| Brand: | Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Manufacturer: | Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Number of Outputs: | 3 |
| Output Phases: | 3 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.3V ~ 20V |
| Frequency - Switching: | 250kHz ~ 800kHz |
| Duty Cycle (Max): | - |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Clock Sync: | No |
| Serial Interfaces: | - |
| Control Features: | Current Limit, Frequency Control, Power Good |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 32-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 32-SO |
| R7779AGS | IC POWER MANAGEMENT | 976 More on Order |
|
| MAX8523EEE+T | IC REG CTRLR BUCK 16QSOP | 903 More on Order |
|
| LM5642XMH | IC REG CTRLR BUCK 28ETSSOP | 926 More on Order |
|
| CHL8318-04CRT | IC REG BUCK 56VQFN | 906 More on Order |
|
| MAX797CSE-T | IC REG CTRLR MULT TOP 16SOIC | 902 More on Order |
|
| AP2008SL-13 | IC REG CTRLR BUCK 8SOIC | 980 More on Order |
|
| IRU3037ACFPBF | IC REG CTRLR BUCK/BOOST 8TSSOP | 984 More on Order |
|
| ISL6560CBZ | IC REG CTRLR BUCK 16SOIC | 899 More on Order |
|
| MAX5019ESA-T | IC REG CTRLR FLYBACK 8SOIC | 969 More on Order |
|
| NCP81218MNTXG | IC SWITCHING CONTROLLER QFN | 979 More on Order |
|
| ISL6420IRZ-T | IC REG CTRLR BUCK 20QFN | 806 More on Order |
|
| MAX1634CAI+ | IC REG CTRLR BUCK 28SSOP | 4234 More on Order |
|
| LT8705IUHF | IC REG BUCK | 827 More on Order |
| In Stock | 10934 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.0000 | $0 |
| 100 | $0.0000 | $0 |
| 500 | $0.0000 | $0 |
| 1000 | $0.0000 | $0 |
| 2500 | $0.0000 | $0 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.