For Reference Only
| Part Number | JANTX1N5289-1 |
| LIXINC Part # | JANTX1N5289-1 |
| Manufacturer | Roving Networks / Microchip Technology |
| Category | Integrated Circuits › PMIC - Current Regulation/Management |
| Description | DIODE CURRENT REG 100V |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | JANTX1N5289-1 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 19 - May 23 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | JANTX1N5289-1 |
| Brand: | Roving Networks / Microchip Technology |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | PMIC - Current Regulation/Management |
| Manufacturer: | Roving Networks / Microchip Technology |
| Series: | Military, MIL-PRF-19500/463 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Function: | Current Regulator |
| Sensing Method: | - |
| Accuracy: | ±10% |
| Voltage - Input: | 100V (Max) |
| Current - Output: | 430µA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AA, DO-7, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-7 |
| TCKE712BNL,RF | EFUSE IC, FLAG AND RCB, VIN: 4.4 | 4983 More on Order |
|
| NIS5420MT7TXG | ELECTRONIC FUSE (EFUSE), 12V, 44 | 824 More on Order |
|
| JANTX1N5291-1 | DIODE CURRENT REG 100V | 853 More on Order |
|
| AP2331W-7-01 | USB POWER SWITCH SC59 | 950 More on Order |
|
| JAN1N5285-1 | DIODE CURRENT REG 100V | 990 More on Order |
|
| JANTXV1N5307-1 | DIODE CURRENT REG 100V | 845 More on Order |
|
| JANTXV1N5284-1 | DIODE CURRENT REG 100V | 843 More on Order |
|
| SGT27B27 | SILICON SURGE PROTECTOR, 345V V( | 48165 More on Order |
|
| JAN1N5313-1 | DIODE CURRENT REG 100V | 908 More on Order |
|
| MAX14547AEUT+T | MAX14547AEUT+T | 948 More on Order |
|
| JAN1N5292-1 | DIODE CURRENT REG 100V | 839 More on Order |
|
| JANTXV1N5300-1 | DIODE CURRENT REG 100V | 959 More on Order |
|
| NIS6452MT2TWG | ELECTRONIC FUSE, +3.3 V, +5 V 5V | 938 More on Order |
| In Stock | 10905 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $28.33010 | $28.3301 |
| 100 | $28.33010 | $2833.01 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.