For Reference Only
| Part Number | SN74CB3Q3251DBQR |
| LIXINC Part # | SN74CB3Q3251DBQR |
| Manufacturer | Rochester Electronics |
| Category | Integrated Circuits › Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Description | IC MUX/DEMUX 1 X 8:1 16SSOP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SN74CB3Q3251DBQR PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | SN74CB3Q3251DBQR |
| Brand: | Rochester Electronics |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Manufacturer: | Rochester Electronics |
| Series: | 74CB |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Multiplexer/Demultiplexer |
| Circuit: | 1 x 8:1 |
| Independent Circuits: | 1 |
| Current - Output High, Low: | - |
| Voltage Supply Source: | Single Supply |
| Voltage - Supply: | 2.3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 16-SSOP |
| QS34XVH2245Q3G | IC BUS SWITCH 1 X 8:1 80QVSOP | 982 More on Order |
|
| MC10EP57DTR2 | IC DIFF DIG MULTPL 1X4:1 20TSSOP | 3084 More on Order |
|
| SN74LV138ADGVR | IC DECODER/DEMUX 1X3:8 16TVSOP | 8387 More on Order |
|
| PI3C3245LE | IC BUS SWITCH 8 X 1:1 20TSSOP | 974 More on Order |
|
| SN74CB3Q3253RGYR | IC MUX/DEMUX 2 X 4:1 16VQFN | 4701 More on Order |
|
| CD74HC238EE4 | CD74HC238 HIGH SPEED CMOS LOGIC | 1351 More on Order |
|
| 74HC153D,653 | IC MULTIPLEXER 2 X 4:1 16SO | 2200 More on Order |
|
| 74CBTLV3861PW,118 | IC BUS SWITCH 10 X 1:1 24TSSOP | 11680 More on Order |
|
| MAX4624EZT-T | SPDT ANALOG SWITCH | 12645 More on Order |
|
| 74ACT257SCX | IC MULTIPLEXER 4 X 2:1 16SOIC | 3497 More on Order |
|
| DG201AESE | DG201 QUAD SPST ANALOG SWITCH | 1724 More on Order |
|
| DG508ABY | CMOS ANALOG MULTIPLEXER | 11145 More on Order |
|
| FST34170MTDX | IC MUX/DEMUX 16 X 1:2 56TSSOP | 84994 More on Order |
| In Stock | 57418 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25000 | $0.25 |
| 2500 | $0.25000 | $625 |
| 5000 | $0.23750 | $1187.5 |
| 12500 | $0.22857 | $2857.125 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.