For Reference Only
| Part Number | SN74HC164NE4 |
| LIXINC Part # | SN74HC164NE4 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Integrated Circuits › Logic - Shift Registers |
| Description | IC SHIFT REGISTER 8BIT 14-DIP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SN74HC164NE4 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 21 - May 25 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | SN74HC164NE4 |
| Brand: | Texas Instruments |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | Logic - Shift Registers |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Series: | 74HC |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Logic Type: | Shift Register |
| Output Type: | Push-Pull |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 8 |
| Function: | Serial to Parallel |
| Voltage - Supply: | 2V ~ 6V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 14-PDIP |
| CY29FCT520CTSOCTE4 | IC 8BIT PIPELINE REG 24-SOIC | 808 More on Order |
|
| BU4094BC | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16DIP | 899 More on Order |
|
| SN74LV166APWT | IC REGISTR PAR-LOAD 8BIT 16TSSOP | 870 More on Order |
|
| CD74HC194NSRG4 | IC BI-DIR SHIFT REGISTER 16SO | 889 More on Order |
|
| MM74HC589MX | IC SHIFT REGISTER 8-BIT 16-SOIC | 817 More on Order |
|
| NLVHC595ADR2G | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOIC | 805 More on Order |
|
| CD40194BPWE4 | IC 4BIT BI-DIR SHIFT REG 16TSSOP | 919 More on Order |
|
| SY10E241JC | IC REGISTER 8-BIT SCAN 28-PLCC | 887 More on Order |
|
| M74HC670B1R | IC REGISTER 4WORD X 4BIT 16-DIP | 833 More on Order |
|
| CD4034BPWRG4 | IC REGSTR CMOS BIDIRECT 24-TSSOP | 995 More on Order |
|
| SN74LS594NSRG4 | IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SO | 811 More on Order |
|
| N74F164D,623 | IC SHIFT REGISTER 8BIT 14SOIC | 855 More on Order |
|
| CD4015BNSRE4 | IC DUAL STATIC SHFT REG 16SO | 917 More on Order |
| In Stock | 10829 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.0000 | $0 |
| 100 | $0.0000 | $0 |
| 500 | $0.0000 | $0 |
| 1000 | $0.0000 | $0 |
| 2500 | $0.0000 | $0 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.