For Reference Only
| Part Number | SG143Y-DESC |
| LIXINC Part # | SG143Y-DESC |
| Manufacturer | Roving Networks / Microchip Technology |
| Category | Integrated Circuits › Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Description | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8CERDIP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SG143Y-DESC PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | Apr 18 - Apr 22 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | SG143Y-DESC |
| Brand: | Roving Networks / Microchip Technology |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Manufacturer: | Roving Networks / Microchip Technology |
| Series: | Military, MIL-STD-883 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Amplifier Type: | General Purpose |
| Number of Circuits: | 1 |
| Output Type: | - |
| Slew Rate: | 2.5V/µs |
| Gain Bandwidth Product: | 1 MHz |
| -3db Bandwidth: | - |
| Current - Input Bias: | 20 nA |
| Voltage - Input Offset: | 5 mV |
| Current - Supply: | - |
| Current - Output / Channel: | 20 mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 4V ~ 40V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 8-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 8-CERDIP |
| MAX44281TANS+ | IC INTEGRATED CIRCUIT | 993 More on Order |
|
| 18092 | INTEGRATED CIRCUIT | 975 More on Order |
|
| MCP6002-E/MCVAO | IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8DFN | 922 More on Order |
|
| ICL7612BC/D | IC CMOS 1 CIRCUIT DIE | 835 More on Order |
|
| 18914-23 | INTEGRATED CIRCUIT | 832 More on Order |
|
| MAX4073FAXK+TG05 | INTEGRATED CIRCUIT | 896 More on Order |
|
| AD80230BSVZ | IC OP AMP | 986 More on Order |
|
| MAX4073TAXK+TGC1 | INTEGRATED CIRCUIT | 951 More on Order |
|
| CS3014-FNZ | IC INST AMP 2 CIRCUIT 8QFN | 830 More on Order |
|
| TS1003IJ5T | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SC70-5 | 879 More on Order |
|
| LT6100IMS8#TR | IC CURR SENSE 1 CIRCUIT 8MSOP | 937 More on Order |
|
| XR1009IST5 | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT TSOT5 | 992 More on Order |
|
| LMV712BL | IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 10MICROSMD | 836 More on Order |
| In Stock | 10956 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.0000 | $0 |
| 100 | $0.0000 | $0 |
| 500 | $0.0000 | $0 |
| 1000 | $0.0000 | $0 |
| 2500 | $0.0000 | $0 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.