For Reference Only
| Part Number | LMV641MAX/NOPB |
| LIXINC Part # | LMV641MAX/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Integrated Circuits › Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Description | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LMV641MAX/NOPB PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 21 - May 25 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | LMV641MAX/NOPB |
| Brand: | Texas Instruments |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Amplifier Type: | General Purpose |
| Number of Circuits: | 1 |
| Output Type: | Rail-to-Rail |
| Slew Rate: | 2.6V/µs |
| Gain Bandwidth Product: | 10 MHz |
| -3db Bandwidth: | - |
| Current - Input Bias: | 70 nA |
| Voltage - Input Offset: | 30 µV |
| Current - Supply: | 158µA |
| Current - Output / Channel: | 112 mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 2.7V ~ 12V, ±1.35V ~ 6V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| THS4062ID | IC OPAMP VFB 2 CIRCUIT 8SOIC | 7770807 More on Order |
|
| LT1097S8#TRPBF | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SO | 4555 More on Order |
|
| OPA4170AIPWR | IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14TSSOP | 6355 More on Order |
|
| LM6152BCMX | IC GP OPAMP 2 CIRCUIT 8SOIC | 7532 More on Order |
|
| AMP01EX | IC INST AMP 1 CIRCUIT 18CDIP | 1011 More on Order |
|
| HA7-5141-5 | OPERATIONAL AMPLIFIER | 2094 More on Order |
|
| ISL28290FRUZ-T7 | IC OPAMP VFB 2 CIRCUIT 10UTQFN | 953 More on Order |
|
| LTC6410CUD-6#TRPBF | IC OPAMP DIFF 1 CIRCUIT 16QFN | 894 More on Order |
|
| MCP6031T-E/OT | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5 | 827 More on Order |
|
| ISL28227FUZ-T7 | IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8MSOP | 815 More on Order |
|
| LTC1051CSW#PBF | IC OPAMP ZERO-DRIFT 2 CIRC 16SO | 2173 More on Order |
|
| LT6600IDF-10#TRPBF | IC OPAMP DIFF 1 CIRCUIT 12DFN | 937 More on Order |
|
| SA5534DR | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC | 969 More on Order |
| In Stock | 10934 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.86952 | $0.86952 |
| 2500 | $0.85185 | $2129.625 |
| 5000 | $0.82030 | $4101.5 |
| 12500 | $0.78875 | $9859.375 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.