For Reference Only
| Part Number | MAX4761ETX+T |
| LIXINC Part # | MAX4761ETX+T |
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Category | Integrated Circuits › Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Description | IC SWITCH OCTAL SPDT 36TQFN |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MAX4761ETX+T PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 21 - May 25 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | MAX4761ETX+T |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Switch Circuit: | SPDT |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit: | 2:1 |
| Number of Circuits: | 8 |
| On-State Resistance (Max): | 3.5Ohm |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon): | 200mOhm |
| Voltage - Supply, Single (V+): | 1.8V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±): | - |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max): | 140ns, 50ns |
| -3db Bandwidth: | 150MHz |
| Charge Injection: | 15pC |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)): | 25pF |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max): | 5nA |
| Crosstalk: | -95dB @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 36-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 36-TQFN (6x6) |
| DG442LEDQ-GE3 | IC SWITCH QUAD SPST 16-TSSOP | 986 More on Order |
|
| ISL84053IBZ | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC | 4574 More on Order |
|
| ADG5419BRMZ | IC SWITCH SINGLE SPDT 8MSOP | 2297 More on Order |
|
| ISL84515IH-T | SPST ANALOG SWITCH, 1 CH, PDSO5 | 6517 More on Order |
|
| 74HCT4852D,118 | IC MUX/DEMUX 4:1 210 OHM 16SO | 3240 More on Order |
|
| DG212CYT | SPST, 4 FUNC, CMOS | 2358 More on Order |
|
| SN74AUC1G66DBVRE4 | IC SWITCH 1X1 SOT23-5 | 979 More on Order |
|
| MC74HCT4066ADR2G | SPST, 4 FUNC, 1 CHANNEL, CMOS, P | 23739 More on Order |
|
| TS2DDR2811ZXYR | SPST, 1 FUNC, 8 CHANNEL, PBGA20 | 2355538 More on Order |
|
| ADG1633BRUZ | IC SWITCH TRPL SPDT 16TSSOP | 1192 More on Order |
|
| ISL84525IUZ | DPDT ANALOG SWITCH, 2 CHANNEL, | 4080 More on Order |
|
| ADG715BRUZ-REEL7 | IC SWITCH OCTAL SPST 24TSSOP | 861 More on Order |
|
| 74HCT4066BQ-Q100,1 | IC MUX/DEMUX 16CH ANLG 14DHVQFN | 3790 More on Order |
| In Stock | 13631 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $10.09000 | $10.09 |
| 2500 | $4.76250 | $11906.25 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.