For Reference Only
| Part Number | C505CA4EMCAFXQMA1 |
| LIXINC Part # | C505CA4EMCAFXQMA1 |
| Manufacturer | IR (Infineon Technologies) |
| Category | Integrated Circuits › Embedded - Microcontrollers |
| Description | IC MCU 8BIT 32KB OTP 44MQFP |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | C505CA4EMCAFXQMA1 PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 21 - May 25 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | C505CA4EMCAFXQMA1 |
| Brand: | IR (Infineon Technologies) |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | Embedded - Microcontrollers |
| Manufacturer: | IR (Infineon Technologies) |
| Series: | C5xx/C8xx |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | C500 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, UART/USART |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 34 |
| Program Memory Size: | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 1.25K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.25V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 44-QFP |
| Supplier Device Package: | P-MQFP-44 |
| A2C8303700000 | IC MCU FLASH MICOM-0.18 176LQFP | 893 More on Order |
|
| PIC16C55-LPE/SS | IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP | 955 More on Order |
|
| ATTINY861-15XZ | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP | 856 More on Order |
|
| MB90349ASPFV-GS-412E1 | IC MCU 16BIT 256KB MROM 100LQFP | 805 More on Order |
|
| TMS320F28063PFPS | IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80HTQFP | 842 More on Order |
|
| M3087BFKBGP#U3 | IC MCU 16/32BIT 768KB 144LFQFP | 950 More on Order |
|
| MC68HC908AP32CB | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 42DIP | 819 More on Order |
|
| PIC18F24J50T-I/ML | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN | 910 More on Order |
|
| LM3S1G21-IQC80-A2 | IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP | 817 More on Order |
|
| MB91213APMC-GS-171K5E1 | IC MCU 32BIT 544KB MROM 144LQFP | 847 More on Order |
|
| PIC16LC782-I/P | IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20DIP | 950 More on Order |
|
| PIC24FV16KM204-E/MV | IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48UQFN | 874 More on Order |
|
| C8051F920-F-GM | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32QFN | 989 More on Order |
| In Stock | 10973 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.0000 | $0 |
| 100 | $0.0000 | $0 |
| 500 | $0.0000 | $0 |
| 1000 | $0.0000 | $0 |
| 2500 | $0.0000 | $0 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.