For Reference Only
| Part Number | CY29421FLXIT |
| LIXINC Part # | CY29421FLXIT |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor |
| Category | Integrated Circuits › Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Description | XTAL OSC PROG BLANK 15MHZ-2.1GHZ |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CY29421FLXIT PCB Footprint and Symbol |
| Warehouses | USA, Europe, China, Hong Kong SAR |
| Estimated Delivery | May 14 - May 18 2026(Choose Expedited Shipping) |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Payment |
|
| Shipping | ![]() |
| Part Number: | CY29421FLXIT |
| Brand: | Cypress Semiconductor |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits |
| Subcategory: | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Manufacturer: | Cypress Semiconductor |
| Series: | CY2942x |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | VCXO |
| PLL: | Yes |
| Input: | - |
| Output: | CML, HCSL, LVDS, LVPECL |
| Number of Circuits: | 1 |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Differential - Input:Output: | No/No |
| Frequency - Max: | 2.1GHz |
| Divider/Multiplier: | Yes/No |
| Voltage - Supply: | 1.71V ~ 3.63V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-CLCC |
| Supplier Device Package: | - |
| SI5383B-D07640-GM | 3-PLL NETWORK SYNCHRONIZER WITH | 868 More on Order |
|
| SI5345D-D07422-GM | IC CLOCK MULTIPLIER ATTENUATOR | 965 More on Order |
|
| SI5335B-B09873-GMR | IC CLOCK GENERATOR QUAD 24QFN | 824 More on Order |
|
| SI5340D-D07379-GM | IC CLOCK GENERATOR PLL 44QFN | 879 More on Order |
|
| SI5345C-B03376-GM | IC CLK MULTIPLIER ATTENUATOR | 816 More on Order |
|
| SI5332DD09623-GM2R | IC CLOCK GENERATOR QFN | 887 More on Order |
|
| SI5341B-D10711-GM | IC CLOCK GENERATOR PLL 64QFN | 897 More on Order |
|
| SI5347A-D06377-GM | IC CLOCK MULTIPLIER JITTER ATT | 906 More on Order |
|
| SI5345B-B03904-GM | IC CLK MULTIPLIER ATTENUATOR | 892 More on Order |
|
| SI5341B-D06939-GMR | IC CLOCK GENERATOR PLL 64QFN | 858 More on Order |
|
| AOPT1206AC1BU | WAFER (UNSAWN) - WAFER BOX | 992 More on Order |
|
| SI5342C-D10536-GMR | IC CLOCK MULTIPLIER ATTENUATOR | 852 More on Order |
|
| SI5345B-D07965-GMR | IC CLOCK MULTIPLIER ATTENUATOR | 942 More on Order |
| In Stock | 10987 - More on Order |
|---|---|
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Warm Tips: Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $44.57400 | $44.574 |
| 1000 | $44.57400 | $44574 |
Lixinc will offer the most competitive prices for you, please refer to the quotations.
Please feel free to contact us for details.